Seçimleri en yakın bilen anket firmaları. Artık her seçimde gözler bu firmalar da olacak

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Ülke genelinde sandıkların yüzde 100’e yakını açılırken, uzun bir aradan sonra seçimlerden birinci parti olarak ayrılan CHP, 31 Mart akşamına damga vurdu. Peki, seçimin sonrasında anket şirketleri sınavını nasıl tamamladı?

İSTANBUL EN MERAK EDİLEN ŞEHİRLERDENDİ

31 Mart akşamı, en çok dikkat edilen il, kuşku götürmez bir şekilde İstanbul’du. Ekrem İmamoğlu be Murta Kurum arasındaki rekabet, İmamoğlu’nun farkla kazanmasıyla sonuçlandı. Sandıkların tamamına yakını açılırken, İmamoğlu %51,09, Kurum ise %39,59 oranında oy aldı.

SON DAKİKADA PAYLAŞTI SONUÇLARA ÇOK YAKLAŞTI

Sandıkların kapanışına dakikalar kala İBB anket sonucunu paylaştığı için AKP’den tepki gören Betimar, İBB sonuçlarına en yakın oran veren şirketlerden biri oldu. Betimar’ın sonuçlarına göre İmamoğlu yüzde 48, Kurum ise yüzde 38,3 oy almıştı.

HAKAN BAYRAKÇI’NIN YAPTIĞI ANKET DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Hakan Bayrakçı’nın SONAR Araştırma da, eleştirilen anketlerden birini paylaşmıştı. 14 Mayıs seçimlerini bilmesiyle tanınan SONAR’ın İBB anketi, İmamoğlu için yüzde 47,3, Kurum için yüzde 40,4’lük oran vererek gerçeğe en yakın anketlerden biri oldu

Metropoll’ün 1-2 Mart arasında yaptığı ankette de, 31 Mart sonuçlarına yakın bir tablo ortaya çıkmıştı.İBB seçim sonuçlarına yaklaşan bir diğer anket firması ise Aksoy Araştırma oldu.

ANKARA’DAKİ FARKI DOĞRU BİLDİLER

Ankara’da en az İstanbul kadar merakla takip edildi. ABB Başkanı Mansur Yavaş yüzde 60,35 oy oranıyla AKP’nin adayı Turgut Altınok’a yaklaşık 29 puan fark attı. Yavaş’ın seçim sonrasında gerçekleştirdiği açıklamada, “tarihi fark” olarak değerlendirdiği bu sonuca en yakın oran veren şirketler ADA ve Betimar oldu.

İZMİR SONUÇLARI MERAK EDİLİYORDU

Sonuçları en fazla merak edilen diğer il ise İzmir’di. CHP, İzmir’i yine elinde tutmayı başarırken, AKP’nin adayı Hamza Dağ, yüzde 37,07 ile ikinci sıraya yerleşti. İzmir’de sonuçlara yaklaşan anket firmaları ise ASAL Araştırma ve PİAR Araştırma oldu.

BU ANKETLER SONUÇLARA UZAK KALDI

Sonuçlara çok yaklaşan anketler kadar hayli uzak firmalar da dikkatlerden kaçmadı. Ankara’da HBS Araştırma, İzmir’de Özdemir Araştırma ve ORC Araştırma, İstanbul’da ise ADAMOR seçim sonuçlarına uzak kaldı. Bu firmaların sonuçları şöyle:

İZMİR

Özdemir Araştırma
Cemil Tugay Yüzde 36,7
Hamza Dağ: Yüzde 34,4

ORC Araştırma
Cemil Tugay: Yüzde 40,1
Hamza Dağ: Yüzde 31,2

ANKARA

ORC Araştırma
Mansur Yavaş: Yüzde 43,7
Turgut Altınok: Yüzde 40,9

HBS Araştırma
Mansur Yavaş: Yüzde 37,7
Turgut Altınok: Yüzde 34,6

İSTANBUL

ADAMOR
Ekrem İmamoğlu: Yüzde 38,6
Murat Kurum: Yüzde 37,1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir