Son dakika haberleri: Gazze’de son durum…İsrail güçleri Şifa Hastanesi’nden çekildi, Netanyahu’ya soğuk duş!

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik acımasız saldırıları 178 gündür devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 32 bin 782’ye, yaralı sayısı ise 75 bin 298’e yükseldi.

Gazze İsrail saldırıları ve açlıkla mücadele ederken, İsrail’de on binlerde kişi sokağa döküldü. İsrail işgali altındaki Kudüs’te İsrail parlamentosunun (Knesset) önünde bir araya gelen göstericiler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini protesto ederek, erken seçim çağrısında bulundu

06:22

İsrail güçleri Şifa Hastanesi’nden çekildi

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun kuşatma altındaki El Şifa hastanesinden çekildiğini duyurdu.

IDF güçlerine ait tank ve araçların çekilmesi sonrası komplekste düzinelerce cansız bedene ulaşıldı.

İsrail çekilmeyei hemen onaylamadı ancak Hamas İsrail hava saldırılarının geri çekilen araçlara koruma sağladığını açıkladı.

DSÖ kuşatma sırasında 21 hastanın hayatını kaybettiğini duyurdu.

05:25

Netanyahu operasyon sinyali verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, düzenlediği basın toplantısında, aralarında ABD’nin de yer aldığı çok sayıda ülkenin karşı çıkmasına rağmen Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine yönelik askeri operasyonun yapılacağı sinyalini verdi.

Netanyahu, “İsrail ordusu Refah’ta operasyon yapmaya, sivilleri tahliye etmeye ve yardım dağıtmaya hazır. Zaman alacak ama bu yapılacaktır” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirleri geri getirmek için askeri baskı ve müzakereler yoluyla her şeyi yaptıklarını aktaran Netanyahu, “Hamas, savaşçılar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş Filistinlilerin kontrolsüz bir şekilde Gazze’nin kuzeyine geri dönmesini talep ediyor ki bunun güvenlik açısından sonuçları olacaktır. Başka bir talebe boyun eğmek çoğu zaman bir anlaşma getirmeyecektir. Bu yaklaşım rehinelerin evlerine dönmesini daha da zorlaştıracaktır” dedi.

Erken seçim çağrılarına değinen Netanyahu, “Şimdi seçim çağrısı yapmak müzakereleri felce uğratacak ve savaşı hedeflerine ulaşamadan sona erdirecektir. Bunu ilk memnuniyetle karşılayacak olan Hamas’tır” dedi.

05:00

Filistin’de Başbakan Mustafa liderliğindeki yeni hükümet yemin etti

Geçtiğimiz ay istifa eden Filistin Başbakanı Muhammad İştiyye’nin yerine gelen Başbakanı Muhammed Mustafa liderliğinde kurulan yeni hükümet, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas huzurunda yemin ederek göreve başladı.

Başbakan Mustafa, yeni hükümetin tüm Filistinlilere hizmet edeceği sözünü vererek, mevcut hükümetin görevlerinin Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni kapsadığını ve yasalar doğrultusunda görevlerini yerine getirmek için tam yetkiye sahip olduğunu vurguladı.

Hükümetin görevlerine değinen Başbakan Mustafa, Filistin halkına her yerde daha iyi hizmet sunmak için geniş kapsamlı kurumsal reformların uygulanmasının, devlet kurumlarının birleştirilmesinin, Gazze Şeridi’ndeki insani yardım çabalarının en üst düzeye çıkarılmasının, Gazze ve Batı Şeria’nın yeniden imarı ve Filistin ekonomisinin canlandırılmasının yer aldığını açıkladı.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail güçleri Şifa Hastanesi’nden çekildi
Netanyahu operasyon sinyali verdi
Filistin’de Başbakan Mustafa liderliğindeki yeni hükümet yemin etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir